Biuletyn Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego 1/2024
Biuletyn PTE Nr 1 (104) 2024
Ekonomia i jej złożoność
Szanowni Państwo,
tytuł niniejszej edycji „Biuletynu” – Ekonomia i jej złożoność – nawiązuje do różnorodności tej nauki społecznej, w której istnieje wiele nurtów badawczych opartych na odmiennych założeniach dotyczących funkcjonowania gospodarki i natury człowieka. W tekstach bieżącego numeru – opublikowanych przede wszystkim w działach ARTYKUŁY, MISCELLANEA i KONFERENCJE – znajdujemy liczne dowody i przykłady wielowymiarowości oraz wielokierunkowości ekonomii. Między innymi, na temat różnorodności koncepcji uwzględniających psychologiczne aspekty ludzkiej natury i sposoby postępowania człowieka zainteresowanego poprawą swojej sytuacji materialnej, można przeczytać w artykule Homo avarus i homo ignoramus a teorie ekonomiczne. Obszaru złożoności ekonomii dotyczy również blok Z NASZYCH STARODRUKÓW, w którym zamieszczony został fragment książki z 1939 r. pt. Pojęcie kapitału w literaturze.
W bloku ARTYKUŁY kontynuujemy – rozpoczętą w edycji 1/2023 – debatę polskich uczonych na temat ekonomicznych dokonań Mikołaja Kopernika. W niniejszym wydaniu „Biuletynu” przedstawiona została analiza publikacji z lat 1924–1938. Inną kontynuację stanowi ostatnia już, piąta część materiału Wokół Stanisława Bieńkowskiego Zagadnień gospodarki przed‑ siębiorstw w dziale Z KART HISTORII. Również tekst pt. Claudia Goldin – Nobel za opis ekonomicznych dokonań kobiet nawiązuje do bloku tematycznego z poprzedniej edycji „Biuletynu” – NAGRODA NOBLA W DZIEDZINIE EKONOMII 2023.
Nadal otrzymujemy komentarze dot. eseju Johna M. Keynesa Ekonomiczne perspektywy dla naszych wnuków (1930 r.). Mimo, że odrębny blok poświęcony okołokeynesowskiemu dyskursowi pojawił się po raz ostatni w „Biuletynie” nr 4/2022, a w grudniu 2023 r. na podstawie tej debaty Polskie Towarzystwo Ekonomiczne wydało specjalną monografię*, nie za‑ kończyliśmy dyskusji na ten temat i kolejne teksty zamieszczamy w MISCELLANEACH.
Informacje o zaszczytnych wyróżnieniach dla władz i współpracowników Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego opublikowane zostały w dziale NAGRODY, WYBORY, NOMINACJE... Odnotowane zostały tu również jubileusze Oddziałów PTE w Szczecinie i w Białymstoku, a obszerniejsze materiały związane z tymi wydarzeniami umieszczono w bloku Z DZIAŁALNOŚCI PTE. Natomiast KWESTIONARIUSZ EKONOMISTY poświęcono sylwetce jednego z nowo mianowanych honorowych członków PTE, prof. Kazimierza Meredyka.
W bloku KONFERENCJE inaugurujemy dział CZŁONKOWIE PTE W MIĘDZYNARODOWYCH DEBATACH NAUKOWYCH. W bieżącej edycji „Biuletynu” publikujemy dwa sprawozdania: z 49. Konferencji European International Business Academy (EIBA) oraz z 20. Światowego Kongresu IEA.
Wiele interesujących, ważnych kwestii zawierają też inne stałe działy, w tym ZAPOWIEDZI WYDAWNICZE PTE, RECENZJE ORAZ NADESŁANE PUBLIKACJE i WSPOMNIENIA. Zapraszam do lektury.
Anna Kucharczyk
redaktor prowadząca
Całe wydawnictwo Biuletyn PTE nr 1/2024 oraz jego poszczególne artykuły można pobrać na stronie internetowej pte.pl/czasopisma/biuletyn