Webinar 3/4 - Quo vadis – Odro?
Cykl webinarów poświęconych przyszłości polskich rzek - 24 października 2024
W dniu 24 października 2024 r. odbyło się trzecie webinarium z cyklu, zatytułowane "Quo vadis Ordo?". W spotkaniu wzięli udział liczni przedstawiciele świata nauki oraz praktyki gospodarczej. Spotkanie rozpoczęła pani dr hab. Beata Majecka, prof. UG, Prezes PTE Odziału w Gdańsku, Moderatorem spotkania była pani dr hab. inż. Katarzyna Dohn, prof. Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
W ramach webinarium miały miejsce trzy wystąpienia. Autorem pierwszego był pan kpt. ż.w. Paweł Macha, od „zawsze” związany z Odrą, a w szczególności z terenami nad Odrą Górną.W wystąpieniu zatytułowanym Potencjał rzeki Odry dla rozwoju dorzecza Górnej Odry w skali mikro i makro bardzo szczegółowo omówił kluczowe kwestie związane ze znaczeniem rzeki dla rozwoju terenów nadrzecznych z punktu widzenia samorządowca, nawiązując do znaczenia wykorzystania potencjału rzeki dla kraju. Prelegent nie unikał trudnych spraw związanych ze wstrzymaniem budowy zbiornika w Kotlarni oraz ze Zbiornikiem Raciborskim. Wskazał, że bez Kotlarni nasilać się będą problemy ekologiczne i komunalne, a Zbiornik Raciborski, jako zbiornik mokry, w znacznej mierze może złagodzić problemy z zasoleniem Odry i poprzez wpływ na żeglugę, może przyczynić się do rozwoju obszarów położonych wzdłuż Odry.
Wystąpienie kpt. Machy stało się impulsem do ożywionej dyskusji, którą rozpoczął prof. Aleksander Wolski wskazując na istotne dla realizacji celów zaufanie społeczne i rzekę jako nośnik idei, pieniędzy i towarów. Głos zabrał też Piotr Pancześnik odnosząc się do ekologii i oddziaływania gospodarki związanej z rzekami na rozwój regionu. Dr Chocian zwrócił uwagę na dokumenty planistyczne związane z planowanymi zbiornikami.
Wystąpienie pana dr Grzegorza Chociana – hydrobiologa, ekologa badającego działania organizacji ekologicznych, zatytułowane „Dlaczego tak łatwo jest blokować przedsięwzięcia na Odrze” było wstępem do prelekcji pani dr inż. Beaty Gładkowskiej-Chocian na temat „Udział społeczeństwa w ocenie oddziaływania na środowisko a efektywność procesu inwestycyjnego”. Dr Chocian przedstawił nieuczciwe praktyki niektórych organizacji ekologicznych mające na celu wstrzymywanie inwestycji.
Dr inż. Beata Gładkowska-Chocian zaprezentowała swoje badania mające na celu określenie wpływu udziału społeczeństwa w procedurze oceny oddziaływania na środowisko na efektywność procesu inwestycyjnego. Badania dotyczyły inwestycji infrastrukturalnych. Wnioski z tych badań wskazują na w znakomitej większości bezzasadne utrudnianie wydawania decyzji OOŚ generujące nadmierne koszty. Wg. prelegentki obecnie obowiązujące przepisy są wadliwe. W wystąpieniu dr inż. Gładkowska-Chocian zaproponowała skonkretyzowane rozwiązania. Uczestnicy webinarium stawiali prelegentce wiele pytań i wskazywali na konkretne przypadki. Pojawił się ciekawy pogląd wiążący problemy inwestycji infrastrukturalnych na Odrze z kadencyjnością władz i wadami prawa.
Dr Waldemar Szendera przedstawił prelekcję „Stabilność walorów przyrodniczych dorzecza Górnej Odry od Chałupek do Kędzierzyna-Koźla”. W wystąpieniu nawiązał do prelekcji kpt. Pawła Machy. Analiza ekologiczna rzeki i nadrzecza przedstawiona została w sposób atrakcyjny i przystępny, ubogacona wieloma zdjęciami, mapami i wykresami. Prelegent wskazał na możliwości połączenia Odra-Dunaj i na zagrożenia ekologiczne wynikające z zaniechania budowy zbiornika w Kotlarni i Kanału Śląskiego. Swoją prelekcję zakończył apelem o budowę zbiornika w Kotlarni.
W dyskusji zwrócono uwagę na historyczne rozwiązania, które już przed wiekami przyjaźnie dla przyrody, gospodarki i bezpieczeństwa skutecznie funkcjonowały. Dr Szendera zaapelował by po ostatniej powodzi wpłynąć na decydentów i wybudować „100 zbiorników po powodzi”. Pomysł został gorąco przyjęty przez uczestników webinarium.
Spotkanie podsumował Bogdan Grajewski, wskazując na osiągnięte w dyskusji cele i dalsze problemy wymagające kontynuacji. Na koniec zaprosił na kolejny grudniowy webinar zatytułowany Wisła jako szansa rozwoju Kujaw, Pomorza i Warmii oraz gwarancja bezpieczeństwa i rozwoju portów trójmiejskich.
kpt. ż. w. Paweł Macha - kapitan żeglugi wielkiej i śródlądowej, zawodowy marynarz pływający po całym świecie i dowodzący największymi jednostkami do przewozu paliw i chemii. Absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu o profilu nawigacyjnym oraz Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie na kierunku transportu morskiego. Studia MBA ukończył na Politechnice Śląskiej. W latach 2014- 2024 był burmistrzem miasta Kuźnia Raciborska.
dr Grzegorz Chocian - biolog środowiska, ekolog – hydrobiolog. Prezes Zarządu EKOTON sp. z o.o. W latach 2010-2012 ekspert kluczowy ds. ochrony środowiska w „Projekcie Ochrony Przeciwpowodziowej Doliny Odry z Wrocławskim Węzłem Wodnym”. Koordynator analiz przyrodniczych w projekcie Stopnia Wodnego Siarzewo na drodze wodnej E-40. Członek Państwowej Rady Gospodarki Wodnej V kadencji, Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz wojewódzkich Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko na Podlasiu i Mazowszu. Członek wielu organizacji, stowarzyszeń biznesowych i społecznych, w tym ekologicznych. Prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono i współautor “Białej Księgi Infrastruktury” poświęconej sposobom likwidacji barier w rozwoju gospodarczym i infrastrukturalnym.
dr inż. Beata Gładkowska-Chocian - Wiceprezes EKOTON sp. z o.o. i Przewodnicząca Rady Fundacji Konstruktywnej Ekologii ECOPROBONO, doktor ekonomii i finansów na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku, absolwentka Politechniki Śląskiej, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Absolwentka studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku w zakresie zarzadzania MŚP oraz na Politechnice Białostockiej w zakresie: Budownictwo ekologiczne i energooszczędne. Audytorka ds. ochrony środowiska projektów współfinansowanych ze środków UE. Autorka i współautorka kilkuset dokumentacji środowiskowych wymaganych polskim i unijnym prawem, dla dokumentów programowych oraz przedsięwzięć infrastrukturalnych. Oficjalny mediator sądowy oraz eko-negocjator ze specjalizacją mediacji ekologicznych.
dr Waldemar Szendera - biolog – botanik. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studia uzupełniające w Niemczech (Fachhochschule Fulda, Philipps-Universität Marburg, Universität Osnabrück) oraz Holandii (Wageningen University). Pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także Centrum Zachowania Różnorodności Botanicznej PAN w Warszawie, Internationale Hohschulen Instytut Zittau, Zakładu Ekologii Lasu IBL, Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie. Właściciel pracowni zajmującej się usługami ekosystemowymi oraz consultingiem w dziedzinie ochrony środowiska. Jest członkiem wielu polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych oraz Zarządu Głównego Związku Górnośląskiego.
Moderatorka:
dr hab. inż. Katarzyna Dohn, prof. Politechniki Śląskiej - Kierownik Katedry Logistyki na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz Prodziekan ds. kształcenia. Jej główne zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień związanych z transportem, w tym transportem multi i intermodalnym, koncepcją smart city i zrównoważonego rozwoju, organizacją procesów produkcyjnych, zarządzaniem łańcuchem dostaw oraz logistyką przedsiębiorstw i miast.