Webinar 6 - Kontrowersje wokół stosowania Europejskiej Klasyfikacji Dróg Wodnych dla Odry
Cykl webinarów poświęconych przyszłości polskich rzek - 12 czerwca 2025

Polski Klaster Rzeczny oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Gdańsku realizują cykl webinarów poświęconych przyszłości polskich rzek. Szóste z cyklu spotkanie odbędzie się 12 czerwca 2025 i dotyczyć będzie klasyfikacji żeglugowej Odry.
Webinarium nt. „Kontrowersje wokół stosowania Europejskiej Klasyfikacji Dróg Wodnych dla Odry" poprowadzi dr hab. Paweł Lesiak prof. SGH. Wystąpią na nim:
- pani mgr Anna Goraj, praktyk z zakresu logistyki żeglugi śródlądowej w Europie z prelekcją n.t. "Różnica w interpretacji europejskiego systemu klasyfikacji ŚDW Polski i Niemiec. Jaka klasa dla Odry?”
- oraz kpt. żś Andrzej Podgórski, autor podcastu „Żegluga Śródlądowa Wczoraj, Dziś i Jutro” z prelekcją n.t. "Zabudowa regulacyjna rzeki. Klasyfikacja drogi wodnej"
Seminarium jest odbędzie się w czwartek, 12 czerwca 2025 r. o godzinie 17.00 na platformie MS Teams. Zachęcamy do rejestracji w celu otrzymania linka do spotkania:
Anna Goraj – Absolwentka Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu z roku 2001. Posiada stopień marynarza żeglugi śródlądowej. W latach 2004 – 2009 pracownik i kierownik Działu Handlowego i Logistyki Odratrans S.A. oddziału Berlin, następnie Odry Rhein Lloyd – spółki zależnej Deutsche Binnenreederei, utworzonej w ramach Grupy Kapitałowej OT Logistics. Od roku 2009 prowadzi usługi spedycyjne, handlowe na rynku żeglugi śródlądowej jako pracownik niemieckiego armatora żeglugi śródlądowej Reederei Ed Line. Stale poszerza wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska. W roku 2024 ukończyła studia Podyplomowe: Zarządzanie Gospodarką Wodną i Ochrona Wód na Politechnice Śląskiej będąc autorką pracy "Odra Graniczna – Ślepa Uliczka czy Zielona Autostrada”. Przewodnik Karkonoskiego Parku Narodowego.
kpt. ż. ś. Andrzej Podgórski - absolwent wrocławskiego Technikum Żeglugi Śródlądowej, od 1971 roku na statkach żeglugi śródlądowej przeszedł wszystkie stopnie kwalifikacji zawodowych. Pływał w kraju i za granicą na wszystkich rodzajach statków, używanych w dawniejszym Przedsiębiorstwie Państwowym Żegluga na Odrze. Posiada patent kapitański na Ren i Łabę oraz dolną Hawelę. W latach 1981-84 kapitan statku szkolnego "Młoda Gwardia" szkolący przyszłe kadry żeglugowe, potem inspektor w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. W reaktywowanym Technikum Żeglugi wykładał przedmioty zawodowe pracując jednocześnie jako kapitan statków pasażerskich: w tym największego w Polsce statku "Wratislavia", odtworzonego bocznokołowca "Lubecki", a obecnie najnowszego na Odrze - "Ścinawa". Stworzył i od niemal 20 lat redaguje serwis internetowy "Żegluga śródlądowa wczoraj, dziś, jutro w Polsce i Europie".
dr hab. Paweł Lesiak, prof. SGH - pracownik naukowo-dydaktyczny Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie od 1996 r., obecnie na stanowisku profesora uczelni w Instytucie Gospodarki Światowej. Specjalizuje się w badaniach rynku TSL i relacji gospodarczych Polski z Niemcami. Ponadto interesuje się patologiami w służbie zdrowia i wymiarze sprawiedliwości. Autor i współautor ponad stu publikacji naukowych i popularyzatorskich. Prowadzi zajęcia dydaktyczne głównie z zakresu ekonomiki transportu, spedycji międzynarodowej i logistyki po polsku, niemiecku i angielsku. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów „Obsługi celnej przedsiębiorstw i customs compliance” oraz „Transportu i spedycji”.