Półfinał Debat Oksfordzkich

10 stycznia 2023 r. na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbył się etap półfinałowy III edycji Turnieju Debat Oksfordzkich. Debatantów i zgromadzoną publiczność powitały Prodziekan Wydziału Ekonomicznego dr Magdalena Markiewicz oraz Prezes patronującego debatom Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Gdańsku dr hab. Beata Majecka, prof. UG.

W debatach turniejowych zmierzyły się drużyny licealistów z woj. pomorskiego, a poprowadzili ją i oceniali doświadczeni w debatowaniu studenci UG wraz z kadrą akademicką.

Tematyka debat w ramach turnieju dotyczy aktualnych problemów wpisujących się w idee zrównoważonego rozwoju, tj. kwestii ekonomicznych, gospodarczych, środowiskowych, klimatycznych, a młodzież pod kierunkiem opiekunów dydaktycznych ze szkół ponadpodstawowych miała okazję zgłębiać te zagadnienia i następnie prezentować wieloaspektowe spojrzenie na każdy z podejmowanych kolejno tematów.

  • W debacie dotyczącej tezy Należy ujednolicić wiek emerytalny bez względu na płeć zmierzyły się: X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej (propozycja) oraz Salezjańskie Liceum im. św. Jana Bosko w Rumi  (opozycja - wygrani debaty);
  • W debacie dotyczącej tezy „Rozwój e-commerce wpływa negatywnie na realizację celów zrównoważonego rozwoju” debatowali uczniowie reprezentujący: I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sopocie (propozycja) oraz II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku (opozycja - również wygrani)

W debacie o puchar Turnieju zmierzą się zatem Salezjańskie Liceum im. św. Jana Bosko w Rumi oraz II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku, natomiast X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej oraz I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sopocie wezmą udział w debacie o III miejsce.

Poziom debat był wysoki i nierzadko o wygranej decydowały niewielkie różnice ewaluacji. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i z niecierpliwością czekamy na debaty finałowe w lutym 2023 r.!

 

Wróć